Вісник

Вісник НГСУ 3/2004 Компанія державної ваги

Компанія державної ваги

Юрій Бойко
Перший заступник Міністра палива та енергетики України, голова правління НАК “Нафтогаз України”, Президент ВГО “Національна газова спілка України”, Герой України

2004 рік став успішним для вітчизняного енергетичного гіганта НАК “Нафтогаз України”. Компанія завершила реформування внутрішнього газового ринку, розширила свою присутність на ринках західного капіталу, продовжила модернізацію і розширення власних виробничих потужностей і, нарешті, остаточно узгодила умови забезпечення України природним газом, що імпортується, і його транзиту в європейські країни на найближчі десятиріччя.

Початок року надав новий імпульс стратегічному для України проекту створення газотранспортного консорціуму. 15 січня 2004-го Росія і Україна, як учасники “Міжнародного консорціуму з управління і розвитку газотранспортної системи України”, визначили будівництво газопроводу Богородчани-Ужгород першою інвестиційною фазою проекту. Новий газопровід дозволить вже найближчим часом збільшить пропускну спроможність газотранспортної системи України в західному напрямку на 8 млрд. куб. м. в рік.

У лютому 2004 року з метою зменшення втрат газу і прискорення забезпечення житла приладами обліку споживання газу НАК “Нафтогаз України” розпочала реалізацію Програм оснащення житлового фонду лічильниками газу в Луганській, Житомирській, Полтавській, Харківській областях. Керівникам відкритих акціонерних товариств по газопостачанню і газифікації  доручено забезпечити встановлення 600 тисяч лічильників в 2004 році. Програма створення єдиної системи обліку природного газу передбачає першочергове встановлення лічильників в будинках і квартирах, де природний газ використовується для опалення.
Завдяки збільшенню точності вимірювання втрати газу в 2003 році зменшилися до 1,6 млрд. куб. м, в порівнянні з 4,4 млрд. куб. м в 1996 році.

Дбайливе споживання природного газу в житлах, обладнаних лічильниками, сприяло зменшенню споживання газу населенням на 3,5 млрд. куб. м при збільшенні кількості газифікованих квартир з 9,6 млн. до 11,0 млн. Кінцевою метою роботи компанії є створення такої системи обліку природного газу, яка забезпечить високий рівень достовірності вимірювання при його видобутку, транспортуванні, зберіганні і споживанні.

10 лютого 2004 року правління НАК “Нафтогаз України” ухвалило рішення про створення спільного підприємства Naftogaz Middle East з компанією Al Jazirah Enterprise for Projects Development & Trading в Об’єднаних Арабських Еміратах.

Створення СП дозволило Компанії розпочати діяльність на території ОАЭ і в країнах Ближнього Сходу. Серед першочергових проектів Naftogaz Middle East розглядається ремонт і розширення газопроводу, який використовується для поставки природного газу від Катару до ОАЭ, а також отримання концесії на розвідку, буріння і видобуток нафти і газу на блоці Елайн в емираті Фуджейра, а також в південній частині Червоного моря (територія Судану).

12 березня 2004 року ДК “Укргазвидобування” закінчила реконструкцію Хрестищенської дотискувально-компресорної станції (ДКС) в Харківській області. Вихід ДКС Хрестище на проектну потужність забезпечив зростання щорічного видобутку природного газу компанією на 1 млрд. куб. м, або більш ніж на 5%.
У травні-грудні 2004 року додатковий видобуток газу за рахунок Хрестищенської ДКС становитиме 570 млн. куб. м., що принесе “Укргазвидобуванню” 90 млн. грн.  При загальній вартості проекту реконструкції Хрестищенської ДКС в 182.5 млн. грн., термін її окупності не перевищить 2-х років.

У березні 2004 року активізувалося співпраця між НАК “Нафтогаз України” і польською державною компанією PGNiG. Спільними проектами двох нафтогазових компаній визначені реконструкція компресорних станцій Комарно/ Дроздовичи з метою розширення пропускної потужності газотранспортної системи України в напрямку Польщі. “Нафтогаз України” і PGNiG підтвердили зацікавленість в будівництві нового газопроводу Устилуг-Хрубешув по території Республіки Польща від польсько-української до польсько-чеського кордону.

22 квітня 2004 року у Києві НАК “Нафтогаз України” і швейцарська компанія Wintershall Erdgas Handelshaus Zug AG підписали довгостроковий експортний контракт на поставку природного газу до Румунії. За умовами контракту “Нафтогаз України” протягом 3 років буде постачати в Румунію по 1 млрд. м куб. газу щорічно. Це підвищить статус України не тільки як транзитера, але і як експортера блакитного палива в країни Європи.

Контракт став третім в історії взаємовідносин “Нафтогазу України” і Wintershall Erdgas AG. Протягом попередніх двох років компанії укладали контракти на поставку природного газу в країни Центральної Європи об’ємом 840 млн. м куб. в 2002-м, і 1 млрд. м куб. – в 2003 році. Перехід на довгострокові відносини засвідчив підвищення авторитету Компанії серед західних партнерів. Закріплення на європейських ринках природного газу буде сприяти трансформації “Нафтогазу України” з національної у транснаціональну нафтогазову компанію.

Квітень 2004 року продемонстрував, наскільки руйнівними можуть бути наслідки крадіжок на вітчизняних газових промислах. Уніч з 21 на 22 квітня на свердловині №111 Куличихинського нефтогазоконденсатного родовища на Полтавщині внаслідок крадіжки газового конденсату виникла пожежа.
Згасити пожежу вдалося через тиждень завдяки   злагодженій   роботі  аварійної бригади ГПУ “Полтавагазвидобування”, воєнізованого    аварійно-рятівного
підрозділу “Лікво”, пожежної частини МНС. Збитки від “копійчаної” крадіжки склали мільйони гривень.

Пожежа загострила увагу на масштабах злочинів, що здійснюються на об’єктах НАК “Нафтогаз України”. Розслідування випадків розкрадання нафти і газового конденсату показали, що крадіжки здійснюються організованими злочинними угрупуваннями на постійній основі із застосуванням спеціальних засобів.

У травні 2004 року “Нафтогаз” виявився на передньому фронті боротьби з паливною кризою в Україні. Завдяки своєчасним діям Уряду, нефтотрейдерів і НАК “Нафтогаз промислова експлуатація Дашавського газового родовища на Львівщині. Саме ця подія вважається початком історії галузі.
У кінці 90-х років внаслідок проведення структурної реформи газової галузі був створений могутній державний холдинг НАК “Нафтогаз України”, що дало можливість зосередити технологічні, інтелектуальні і фінансові ресурси в межах однієї структури з метою стабілізації і нарощування виснаженого в радянські часи газовидобування і надійного транс¬портування і поставки газу споживачам як в Україні, так і за її межами.

Сьогодні НАК “Нафтогаз України” є лідером вітчизняної економіки. На частку Компанії доводиться  13,8% ВВП і 11% грн. (18.5%) перевищило результат 2002 року.

Основними складовими збільшення прибутковості “Нафтогазу України” стали посилення присутності на ринку поставок природного газу для промислових споживачів; нарощування реалізації природного газу через ВАТ по газопостачанню і газифікації; розширення і вдосконалення програм по переробці природного газу і реалізації нафтопродуктів через мережу власних АЗС. Внаслідок проведеної реформи внутрішнього ринку, реалізація природного газу промисловим споживачам за прямими договорами виросла з 14,3 млрд. куб. м в 2002 році до 29,4 млрд. куб. м в 2003-м.

Власна мережа АЗС компанії одна з перших ініціювала обмеження цін на бензин А-95 на рівні 2.9 грн. Мережа автозаправних станцій “Нафтогазу України” в складі 127 станцій в 11 регіонах України і сьогодні залишається одним з важливих чинників регулювання ситуації на роздрібному ринку нафтопродуктів.

11 червня 2004 року українські газовики відзначили 80-річний ювілей газової промисловості України. Перша розвідувальна газова свердловина була пробурена ще в 1920 році, а влітку 1924 року був побудований перший в Україні газопровід   Дашава-Стрий   і надходжень до державного бюджету України.

Підприємства “Нафтогаза України” забезпечують більше 95% вітчизняного видобутку газу і газового конденсату. У межах вертикально-інтегрованої структури Компанії зосереджений весь комплекс робіт від пошуку, розвідки, видобутку природного газу і газового конденсату до його переробки, транспортування і збуту кінцевим споживачам.

У червні 2004-го “Нафтогаз” підбив фінансові підсумки 2003 року, які продемонстрували поліпшення всіх основних показників діяльності компанії.

Загальні активи Компанії по підсумках 2003 року виросли на 2.7 млрд. грн. за рахунок необоротних активів і за станом на 1 січня 2004 р. становили 89.9 млрд. грн. Дебіторська заборгованість зменшилася на 2,2 млрд. грн. (16,8%), кредиторська заборгованість поменшала на 2,05 млрд. грн. (11,9%). У 2003 році “Нафтогаз України” сплатив 6,4 млрд. гривень (100,6% від нарахованого) податків і зборів, що на 32,9% вище за показник попереднього року. Чистий прибуток НАК “Нафтогаз України” від реалізації продукції в 2003 році в порівнянні з попереднім роком виріс більш ніж на третину – до 42,2 млрд. грн., а в порівнянні з 2001-м – вдвічі.

Літо 2004 року стало проривом в українсько-російських міждержавних відносинах. 26 липня 2004 року в Ялті, на зустрічі Президентів Росії і України з діловими колами двох країн, були досягнуті домовленості про формування єдиного перспективного балансу газу. У розвиток цих домовленостей 29 липня був підписаний пакет документів, що визначає умови співпраці Росії і України в області поставок і транзиту природного газу до 2028 року.

Відповідно до підписаних документів, створена нова компанія “РосУкрЕнерго”, яка буде здійснювати закупівлі туркменського газу для українського ринку,
виступить оператором транзиту закупленого газу і інвестором в розвиток газотранспортної    інфраструктури, необхідної для забезпечення транзиту.

Рівноправними    акціонерами “РосУкрЕнерго”, з реєстрацією в Швейцарії, стали 100% дочірні підприємства “Газпромбанку” і “Райффайзенбанку”.
Керувати компанією буде Координаційний комітет з представників вищого керівництва “Газпрому”, “Нафтогазу України”,    “Газпромбанку”    і “Райффайзенбанку”.

“РосУкрЕнерго” розпочне роботу з 1 січня 2005 року. Загальні обсяги поставок в Україну будуть збільшені з 44 млрд. куб. м газу в 2005 р. до 60 млрд. куб. м в період з 2007 по 2028 р. Підписані документи відкрили нову сторінку взаємовигідної співпраці України і Росії в області поставок газу і створили передумови для зростання експорту газу “Газпрому” в далеке зарубіжжя через територію України.

Досягнуті домовленості забезпечать надійне, безперебійне постачання газом споживачів України в необхідному об’ємі на довгострокову перспективу, а участь в проекті фінансово-кредитних організацій дозволить направити великі інвестиції в розширення газотранспортних потужностей на маршруті з Туркменістану в Україну.
Липень 2004 року вніс ясність і в долю нафтопроводу “Одеса-Броди”. Згідно з рішенням спостережливої ради ВАТ “Укртранснафта” від 8 липня були підписані контракти з групою компаній ТНК-ВР на транспортування російської нафти по трубопроводу в напрямі термінала “Південний” в обсязі 9 млн. т. щорічно.
З 1 по 30 серпня “Укртранснафта” заповнила технологічною нафтою 72% нафтопроводу “Одеса-Броди”. Усього в нафтопровід буде закачано 425 тис. т технологічної нафти, для закупівлі якої “Укртранснафта” взяла кредит у групи компаній ТНК-ВР на суму $108 млн.

Підписана в серпні 2004 року 15-річна угода про транзит нафти через територію України остаточно закріпила за нафтопроводом “Одеса-Броди” статус нового експортного маршруту, транспортування сировини по якому розпочалося в жовтні поточного року.

У серпні 2004 року між Україною і Росією були підписані ще дві важливих угоди в газовій галузі.
10-11 серпня НАК “Нафтогаз України” повністю погасив заборгованість перед ВАТ “Газпром” за поставлений протягом 1997¬2000 рр. природний газ на суму $1,62 млрд. Після переговорів, що продовжувалися протягом більше року, сторони знайшли взаємоприйнятний механізм урегулювання української заборгованості. Відповідно до угод, ВАТ “Газпром” здійснив часткову авансову оплату послуг НАК “Нафтогаз України” по транспортуванню природного газу протягом 2005-2009 рр. на суму $1,25 млрд.
НАК “Нафтогаз України” перерахувала отриману попередню оплату Зовнішекономбанку в рахунок погашення боргу перед ВАТ “Газпром”, право вимоги по якому напередодні перейшло Зовнішекономбанку. Таким чином, борг України за спожитий природний газ перед ВАТ “Газпром” повністю погашений. Дисконт при погашенні боргу становив 22,7%.

“Нафтогаз України” погасить авансовий платіж ВАТ “Газпром” шляхом зменшення товарної оплати послуг по транзиту російського природного газу з 26 до 21 млрд. куб. м в рік протягом 2005-2009 рр. Зменшення обсягу російського газу буде компенсоване шляхом нарощування імпорту природного газу з Туркменістану відповідно до угод між НАК “Нафтогаз України”, ВАТ “Газекспорт” і “РосУкрЕнерго”, укладеними в Москві 29 липня 2004 року.
Повне погашення боргів перед іноземними партнерами продемонструвало якісні зміни, які сталися в компанії протягом останніх двох років. Нагадаємо, що в лютому 2004 року “Нафтогаз України” також повністю погасив заборгованість 1999-2001 рр. за природний газ перед Туркменістаном в розмірі біля $260 млн.
Підписання 18 серпня 2004 року Угоди про стратегічну співпрацю в газовій галузі стало завершальним етапом регламентації взаємовідносин України і Росії в питанні поставок блакитного палива. Основним результатом підписаного в Москві документа можна вважати формалізацію інвестиційної фази діяльності ТОВ “Міжнародний консорціум по управлінню газотранспортною системою України”. Документ надав газопроводу Богородчани-Ужгород, що будується, статус першого інвестпроекту в рамках консорціуму. 240-кілометровий газопровід є дільницею транснаціональної магістралі Олександрів Гай-Ужгород, проектна потужність якої після будівництва складе біля 28 млрд. куб. м газу щорічно.

У серпні 2004 року ДК “Укргазвидобування” відкрило запаси газу, які оцінюються в 70 млрд. куб. м на Кобзівському родовищі в Харківській області. Родовище подібного масштабу, порівнянне по значущості з Шебелинським, було відкрите уперше за роки існування незалежної української держави. Розробка нового родовища дозволить збільшити видобуток газу в Україні на 4 млрд. куб. м щорічно.

Осінь і зима 2004 року обіцяють бути багатими на події для “Нафтогазу України”.
Компанія вже отримала $500 млн. від розміщення корпоративних єврооблігацій.
Ці гроші “Нафтогаз” направить на реалізацію    декількох    великих інвестиційних проектів, які дадуть поштовх розвитку компанії в 2005-2007 роках. Насамперед, це вкладення в розвідку і підготовку до експлуатації нових родовищ нафти в Лівії і Росії, а також газу на Азово-Чорноморському шельфі.
Біля $200 млн. буде направлено на розширення газотранспортної системи і підвищення ефективності підземних газосховищ.

Стратегічною метою компанії в найближчі роки стане експансія на зарубіжні ринки і суміжні галузі, наприклад, в енергетику. Як показує досвід, по такому шляху йдуть всі великі світові нафтогазові компанії і просування по ньому дозволить “Нафтогазу України” трансформуватися в найбільший в Східній Європі енергетичний холдинг.

Нажмите, чтобы комментировать

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Верх