Виступи

Виступ на 5-х Загальних зборах.

Діяк І.В.
Генеральний секретар ВГО “Національна газова спілка України”
Виступ Генерального секретаря ВГО “Національна газова спілка України” Діяка І.В. на 5-х Загальних зборах організації 2 березня 2007 р.

Шановні делегати 5-х загальних зборів Національної газової спілки України! Шановні колеги!

Протягом 2006 року Національна газова спілка України впевнено і своєчасно виконувала всі покладені на неї завдання, що були визначені 4-ми Загальними зборами Спілки у травні 2005 року.

Ці завдання можна відокремити за наступними основними напрямками:
– інформаційна діяльність, висвітлювання основних питань та проблем розвитку українського паливно-енергетичного комплексу;
– участь Спілки у галузевих науково-практичних конференціях та виставках;
– захист інтересів представників вітчизняного нафтогазового комплексу;
– участь представників Спілки у законотворчому процесі у частині, що стосується питань функціонування нафтогазового комплексу України;
– розвиток міжнародного співробітництва з аналогічними організаціями.

Видавницька діяльність

Отже, у відповідності із покладеним попередніми Зборами завданням продовжувалося видання “Вісника Національної газової спілки України” – офіційного щоквартальника про поточні проблеми української газової промисловості, відповідно зареєстрованого в Державному комітеті України з питань телебачення та радіомовлення. Завдяки участі Спілки у виставках і науково-практичних конференціях “Нафта і Газ-2005” і “Нафта і Газ-2006” цього року “Вісник” отримав ширшу відомість серед підприємств і поза межами газової галузі. Бажаючи працювати з підприємствами газової промисловості, вони виявили інтерес до Спілки і розглядають можливість свого вступу до неї.

Взагалі у 2006 році наповнення “Віснику” матеріалами відрізнялося гостротою та актуальністю. Окрім матеріалів з провідних конференцій, таких як 23-я Всесвітня газова конференція (Амстердам, Нідерланди), з Науково-практичної конференції “Нафтогазовий комплекс України: стратегія розвитку” та з ІХ-ої Міжнародної конференції “Енергетична безпека Європи ХХІ століття. Євразійські енергетичні коридори”, у “Віснику” було надруковано цілу низку статей, що висвітлювали найбільш важливі для української паливної галузі питання. Це питання виконання Стратегії розвитку нафтогазового комплексу України, пошуку шляхів розвитку співпраці України в газовій сфері з іншими країнами, перспективи розвитку нафтогазового комплексу України, питання, що торкались енергоефективності в нафтогазовому комплексі нашої держави та одне з найголовніших питань – енергозбереження та формування енергозберігаючої моделі розвитку України.

Можна впевнено стверджувати, що інформаційна діяльність на внутрішньоукраїнському напрямі розвивається згідно з окресленими завданнями. Яскравою ілюстрацією стала оцінка Національної газової спілки України всеукраїнським діловим тижневиком “Власть денег” (№6 за 2006 рік). В лютому 2006 р. він здійснив опитування журналістів, аналітичних центрів, консультантів та учасників ринку з приводу лобістської ефективності різних об’єднань підприємців і промисловців. Згідно складеного тижневиком рейтингу Національна газова спілка України посіла 12 місце серед 40 аналогічних українських організацій. При цьому наша Спілка, за версією тижневика “Власть денег”, випередила об’єднання виробників різної алкогольної продукції (виноробів, ЗАО “Укрпиво”), зернотрейдерів, асоціації юристів, хіміків, металургів, гірників, туристичних операторів, незалежних виробників електроенергії та ін.

Інформаційна діяльність

Основна концентрація зусиль Спілки на інформаційній роботі спрямовувалася на західного, насамперед європейського читача. Задля цього Спілкою було приділено максимум уваги англомовній версії інтернет-сторінки Спілки. Прямим наслідком цього стало різке зростання посилань на сайт Спілки як джерело інформації при цитуванні в іноземних ЗМІ, а також велика кількість звернень до Спілки за допомогою про встановлення ділових контактів з українськими газовими підприємствами від іноземних комерційних компаній та про надання тієї чи іншої інформації по різним аспектам газової промисловості України. Зокрема, такі звернення надходили з Аргентини, Словаччини, Великої Британії та Угорщини.

Особливою частиною роботи Спілки в цьому році стало розгортання інформаційної роботи, спрямованої на російського читача. Головним чином, для цього використовувалася спеціально створена російськомовна версія сайту Спілки, а також статті в російськомовній версії “Голосу України”, що постійно дублювалися в Інтернеті. Результат виявився доволі неочікуваним. З одного боку, в січні-лютому 2006 р. російськомовні матеріали Спілки почали передруковувати інтернет-ресурси Південно-Східної України, а також російськомовна газета “Донбасс”. З іншого боку, інформаційна робота Спілки потрапила в поле зору російських фахівців, в тому числі заява Національної газової спілки України щодо висловлювань Президента Російської Федерації Путіна про дотування України за рахунок занижених цін на російський газ. Вона була опублікована на нашому сайті, в нашому “Віснику”, а також у вигляді статті в “Голосі України”.

В умовах переважно однобічного і проросійського висвітлення за кордоном подій, що відбувалися під час газового конфлікту між Україною та Російською Федерацією, інформація на веб-сайті Спілки була практично єдиним постійно поновлюваним джерелом неупередженої та компетентної інформації для фахівців в інтересах газової галузі України.

Новим моментом у порівнянні з минулим роком стала концентрація зусиль Спілки на інформаційній роботі щодо проблем енергетичної безпеки України.

Таким чином, головну функцію Спілки – інформування про роботу вітчизняної газової промисловості та відновлення престижу України як найбільшого у світі газового транзитера, Спілка успішно виконує.

У новому 2007 році вважаю за необхідне не зменшувати активності на внутрішньоукраїнському напрямі, але головну увагу і надалі приділяти інформуванню західних партнерів, а також пропаганді на російськомовного читача Південно-Східної України та Росії.

Також, як і раніше, фахівцями Національної газової спілки України в періодичній пресі (“Голос України”, “Урядовий кур’єр”) опубліковано ряд аналітичних статей, присвячених проблемам вітчизняної нафтогазової галузі та шляхам їх розв’язання.

Слід також зазначити, що представники спілки під час газової кризи взимку 2006 року професійно та послідовно відстоювали позиції України на радіо та телебаченні.

Але проблема енергобезпеки і енергозалежності в Україні існує.

Енергозалежність України від Росії є найбільшою проблемою в наших відносинах з північно-східним сусідом. Щоправда, ми маємо деякі можливості врівноважити цей вплив за рахунок газотранспортної системи, яка забезпечує сьогодні 78% російського експорту газу до Європи і Туреччини. Тим не менше, для уникнення енергозалежності України потрібно активно займатися цією проблемою. Це і енергозбереження, і пошук інших країн-постачальників природного газу, і збільшення власного видобутку, і альтернативні джерела енергії. Нажаль, прийнята програма розвитку вітчизняного паливно-енергетичного комплексу (“Енергетична стратегія України до 2030 року”) виконується вкрай незадовільно. Поки що на рівні намірів та переговорів вирішується питання про залучення України до будівництва газопроводу “Набукко”. Треба вчитися на досвіді інших країн. Нині у нас дві третини газу надходять з Росії. А сусідня Польща, ставлячись по-господарськи до свого газу, обходиться 13 млрд. кубометрів на рік (Україна – аж 76 млрд.). В 2006 році споживання природного газу у нас в порівнянні з 2005 роком зменшилось на 2,44 млрд. куб. м (з 76,41 до 73,97 млрд. куб. м). В основному це було забезпечено промисловістю (1,9 млрд. куб. м) та зменшенням використання природного газу на виробничо-технологічні потреби газової промисловості (574,19 млн. куб. м). Але попри теплу погоду в осінньо-зимовий період 2006 року споживання природного газу населенням збільшилось на 908,63 млн. куб. м. у порівнянні з холодним 2005 роком.

Здавалось, що питання, які виникли під час газової кризи взимку 2006 року, повинні були нас дечому навчити. Нажаль, зацікавленість проблемами енергетичної безпеки України скінчилася разом із зимовими морозами.
Шляхи їх розв’язання були накреслені Указом Президента України від 27.12.2005 року №1863 “Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 09.12.2005 року “Про стан енергетичної безпеки України та основні засади державної політики у сфері ЇЇ забезпечення”. Однак він не виконується. Заходи з енергозбереження, переходу на альтернативні види палива, диверсифікації джерел поставок газу в Україну, створення запасів палива на промислових підприємствах, – все це так і залишається переважно на папері. Дійшло до того, що окремі міністерства та відомства фактично саботують виконання рішень президента. Зокрема, третій рік поспіль йде розмова про необхідність передачі до статутного фонду НАК “Нафтогаз України” майнових комплексів нафтогазорозвідувальних підприємств НАК “Надра України”, що підвищило б ефективність їх використання в державних інтересах. На словах ніхто не виступає проти, але віз досі не рушив з місця.

Давно необхідно навести елементарний порядок у справі видачі спеціальних дозволів на користування надрами. Чомусь найбільш перспективні ділянки надані комерційним структурам, котрі не несуть жодної відповідальності за енергетичну безпеку держави, а подекуди й видобувати природний газ нездатні. Однак вони є важливою складовою всіляких тіньових схем з розкрадання вітчизняних надр. Натомість НАК “Нафтогаз України”, завдяки якій населення країни не замерзло взимку, отримала від Мінприроди в 2004-2006 рр. тільки 9 спеціальних дозволів на нові ділянки надр, а по 6 ділянках в 2006 році так і не домоглася продовження терміну дії раніше виданих дозволів. Що це, як не саботаж з боку чиновників, які ставлять власні інтереси над енергобезпекою всієї країни?

Над цими питаннями необхідно працювати всім членам Національної газової спілки України.

Участь у виставках та конференціях

В 2006 році Спілка та її представники взяли участь у багатьох галузевих виставках, конференціях, семінарах, зокрема на:
– 23-й Всесвітній газовій конференції (Амстердам (Нідерланди), в червні 2006 року);
– на Сьомій міжнародній виставці “Енергофорум “Україна-2006” та Дев’ятій міжнародній конференції “Енергетична безпека Європи ХХІ століття. Євразійські енергетичні коридори” (Київ, травень 2006 року);
– на Ювілейній 10-й Міжнародній виставці “Нафта та газ-2006” та науково-практичній конференції “Нафтогазовий комплекс України: стратегія розвитку” (Київ, листопад 2006 року);
– на семінарі, присвяченому сучасним проблемам і завданням енергетичної політики України, що відбувся в січні 2006 року в Інституті підвищення кваліфікації керівних кадрів НАДУ при Президентові України та в багатьох інших.

Участь у законодавчому процесі

Члени Національної газової спілки України беруть активну участь в законотворчому процесі. Вони є авторами цілої низки законодавчих актів, які суттєво впливають на стале функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу, на процес бюджетоутворення, на економічне життя країни в цілому. У звітному періоді це були:
– Закон України “Про функціонування паливно-енергетичного комплексу України в особливий період”;
– Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування” (цим законом вносяться зміни до законодавчих актів з питань оподаткування щодо ПДВ, податку на прибуток підприємств, акцизного збору тощо);
– Закон України “Про Державний бюджет України на 2006 рік”;
– Закон України “про Державний бюджет України на 2007 рік”;
– Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання заходів з енергозбереження”;
– Закон України “Про внесення зміни до статті 3 Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу” (цим Законом передбачається продовжити до 1 січня 2008 року визначену Законом України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу” процедуру погашення заборгованості підприємств ПЕК) тощо.

***

Продовжується співпраця з Міжнародним газовим союзом та аналогічними галузевими організаціями інших країн – “Российским газовым союзом” та «Союзом независимых производителей газа» (Росія) організаціями з Польщі.

В 2006 році збільшилась кількість підприємств – колективних членів нашої організації. В минулому році колективними членами спілки стали ще три підприємства – Дочірнє підприємство “Воєнізована аварійно-рятувальна (газорятувальна) служба нафтогазової промисловості “ЛІКВО”, Дочірнє підприємство “Курортнафтогаз” НАК “Нафтогаз України” та Відкрите акціонерне товариство Страхова компанія “Укргазпромполіс”. Зараз триває робота ще з багатьма підприємствами газової та супутніх галузей щодо їх вступу до Національної газової спілки України в якості колективних членів.

***

Отже можна впевнено сказати, що свої основні завдання у 2006 році Національна газова спілка України успішно виконала. Головна функція нашої організації – надання правдивої, неупередженої та компетентної інформації про діяльність національного газового комплексу, відновлення та підтримання престижу нашої країни як найбільшого у світі та надійного газового транзитера – виконана відмінно. Роботу в цьому напрямку в новому 2007 році Спілка має виконувати на такому ж високому рівні.

Дякую за увагу!

Нажмите, чтобы комментировать

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Верх