Вісник

Вісник НГСУ 1/2004 Науково-технічне співробітництво

Науково-технічне співробітництво НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром» з метою
забезпечення надійності і безпеки роботи газотранспортної системи України і Росії

І.Й.Рибчич
член правління, головний радник голови правління НАК «Нафтогаз України»

У 2003 році була затверджена програма науково-технічної співпраці між ВАТ «Газпром» і НАК «Нафтогаз України» на 2003 — 2005 рр., якою були визначені основні напрями науково-технічної співпраці в галузі транспортування газу. Відповідно до програми співпраця здійснюється за такими напрямами:
•    надійність і безпека роботи газотранспортних систем;
•    автоматизація, телекомунікація і зв’язок;
•    оптимізація потоків газу і ефективність використання об’єктів ГТС;
•    нормативно-технічне забезпечення;
•    використання стиснутого і зрідженого природного газу.
У рамках цієї програми відбулася зустріч фахівців ДВАТ «Оргенергогаз» і ДК «Укртрансгаз» в травні 2003 р. в м. Видне, на якій була обговорена перспектива використання інтелектуальних вставок на дільницях магістральних газопроводів, в т.ч. на гірських дільницях газотранспортних мереж.

У грудні в Москві відбулася робоча зустріч фахівців ВАТ «Газпром», НАК «Нафтогаз України» і ДК «Укртрансгаз» з метою обміну досвідом по діагностиці промислового обладнання і колон свердловин на ПХГ.

Нам зустрічі було визнано доцільним розвивати співпрацю у сфері обміну досвідом та інформацією з проблем діагностики і забезпечення промислової безпеки об’єктів ПХГ у формі робочих зустрічей технічних фахівців.

У свою чергу російській стороні була надана можливість ознайомитися з системою автоматичного управління установкою ГПУ-16К «Водолій» виробництва НВО «Машпроект» на КС «Ставище», а також з роботою систем автоматичного управління режимом і автоматичного регулювання КС «Ужгород».

Представники Управління метрології, засобів автоматизації і телемеханізації ДК «Укртрансгаз» в плані обміну досвідом взяли участь в проведенні міжвідомчих приймальних випробувань автоматизованої системи управління газорозподільного пункту Пісчано-Уметської СПГЗ ТОВ «Югтрансгаз».

Для реалізації пунктів програми ДК   «Укртрансгаз»   відповідно  до рішення наради фахівців «НАК Нафтогаз» і ВАТ «Газпром» з питань науково-технічної співпраці (м. Яремче, 3 — 6 листопада 2002 р.), спільно з НТК Інститут електрозварювання ім.. Є.О. Патона, ДВАТ «Оргенергогаз» та іншими підприємствами в серпні минулого року провела координаційну нараду засновників Міжнародної Асоціації інженерних підприємств трубопровідного транспорту (МАІП ТТ).

Асоціація буде виконувати функції некомерційної структури, через яку з’явиться можливість обмінюватися інформацією, що стосується нормативної документації по проектуванню, будівництву, експлуатації, діагностуванню і реновації об’єктів трубопровідного транспорту.

У рамках співпраці з ВАТ «Газпром» проведено:
—    технічну нараду робочої групи фахівців ВАТ «Газпром», НАК «Наф-тогаз України» і НВП «Вимпел» (липень 2003 р., м. Саратов);
—    нараду робочої групи фахівців НАК «Нафтогаз України», ДК «Укртрансгаз», ВАТ «Газпром» і АТ «Молдовагаз» (липень 2003 р., м. Яремче);

Газпром», НАК «Нафтогаз України», РУП «Белтрансгаз», АТ «Молдовагаз» (листопад 2003 р., м. Москва).

Науково-технічна співпраця НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром» в галузі транспортування природного газу, безумовно, сприяє підвищенню технічного рівня, надійності та ефективності роботи газотранспортних систем наших країн, надійного і безперебійного забезпечення газом народного господарства і його транзитних поставок. Тому таку співпрацю ми будемо активно підтримувати і розвивати.

Як пріоритетні на цей рік пропонуємо наступні напрями співпраці:
1. Продовжити реалізацію «Програми науково-технічної співпраці ВАТ «Газпром» і НАК «Нафтогаз Ук¬раїни», затвердженої в червні 2003 року, приділивши особливу увагу питанням:
—    надійності і безпеки роботи газотранспортних систем;
—    нормативно-технічного забезпечення;
—    обміну досвідом з нових методів ремонту газопроводів, реконструкції і діагностуванню газоперекачувальних агрегатів, впровадженню нової газотурбінної техніки і ГРС нового покоління.

2.    З метою збільшення об’ємів і підвищення надійності транзиту російського газу по території України і середньоазіатського газу в Україну по території Росії сприяти реалізації проектів будівництва газопроводів Новопсков — Ужгород і Александров Гай — Новопсков, а також оптимізації роботи газопроводів Торжок – Долина та Івацевичи – Долина.
3.    Організувати співпрацю з розробки планів-графіків і синхронного проведення ремонтних і профілактичних робіт на транзитних газопроводах європейського напряму, пов’язаних із зміною режимів поставок газу у весняно-літній період.
4.    Провести внутрішньотрубну діагностику прикордонних дільниць магістральних газопроводів.
5.    ДК «Укртрансгаз» організувати відвідування фахівцями ВАТ «Газпром» газопроводу Ананіїв-Ізмаїл—2 для ознайомлення з новими рішеннями з
електропостачання вздовж тра¬сових об’єктів.
6.    Продовжити практику щорічних нарад фахівців НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром» з питань науково-технічної співпраці, проводячи їх по черзі на території Росії і України.

На мою думку, перераховані вище напрями співпраці і вирішення пов’язаних з ними проблем будуть сприяти надійності і ефективності функціонування наших газотранспортних систем.
Разом з тим я думаю, що нам необхідно розширити програму нашої співпраці, поширивши її на проблеми видобування газу і розробки родовищ.
Вважаю, що нам нічого не заважає і частіше зустрічатися, наприклад, два рази на рік. На одному із засідань ми могли б обговорювати проблеми транспортування газу, на іншому актуальні питання видобутку газу.

Нажмите, чтобы комментировать

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Верх